Van olyan önkormányzati gazdasági társaság, amely 26,5 millió forintos veszteséggel, más pedig 34 millió forint nyereséggel zárt. A cégek fele nonprofit, míg a másik fele piaci gazdálkodást végez, a szolgáltatást végző cégek vezetőinek jutalmazása tekintetében pedig az adott év eredményéhez 4 hónaptól 12 hónapig történő munkavégzéssel járultak hozzá. Kolozs Csaba és Török Sándor önkormányzati képviselők (Szövetség Gödöllőért) arról érdeklődtek, hogy milyen elvek vagy mutatók alapján kapnak a város tulajdonában lévő cégek vezetői éves prémiumot. A prémium a teljesítmény-ösztönzés egyik legtipikusabb eszköze, amely lényege, hogy a munkáltató az alapbéren felül plusz juttatást fizet a munkavállalónak, ha az teljesíti a feltételeket. Kiderült, hogy ez csak a közpénzzel gazdálkodó gödöllői önkormányzati társaságoknál nincs így.
OLCSÓ ÖNKORMÁNYZATI INGATLAN ÉRDEKEL VALAKIT?
Zárt ülésen született döntés arról, hogy az önkormányzat, a tulajdonában lévő, a csanaki városrészen található, öt beépítetlen telekingatlant pályázat útján értékesít. A határozat értelmében a gödöllői székhelyű gazdasági társaság 16.422.000 forintért vásárolhatja meg az összesen 2.346 négyzetméteres, építési övezetben elhelyezkedő területet. Könnyen kiszámítható, hogy a vevő pontosan 7 ezer forintos négyzetméter áron jutott hozzá az ingatlanokhoz. De ha valaki azt gondolná, hogy nem létezik ennél is kedvezőbb ingatlanvásárlás a gödöllői önkormányzatnál, az téved. mert rá két hónapra a Damjanich utca 119. szám alatti, 6.477 négyzetméteres területű, kivett, lakóház, udvar, gazdasági épület megnevezésű belterületi ingatlanon adott túl a város 27,7 millió forintért. Ezért a nyertesnek négyzetméterenként már csak 4.276 forintot kell fizetnie. Érdemes tehát figyelni a pályázati felhívásokat, mert a fenti példákat követhetik még hasonló ingatlan eladások a városban!
Kolozs Csaba elmondta, nem az összeggel van problémája – bár 2021 év végén egységesen megemelték 800 ezer forintra a cégvezetők illetményét -, hanem azzal, hogy a legtöbb határozati javaslatban leírt alap feladat elvégzését jutalomnak nevezik. Bárdy Péter alpolgármester elmondta, van képlet alapján adott prémium (ilyenre még nem láttunk példát helyben) és van „adható” kategória is, amikor a tulajdonos úgy ítéli meg, hogy valaki jól végezte a feladatát. Azt elfelejtette hozzátenni, hogy a város vezetője közpénzről dönt, amikor leírt szabályozás nélkül osztogatja az adófizetők pénzét. Török Sándor arra volt kíváncsi, hogy miért nincs átfedés sok helyen a határozati javaslatok és a felügyelőbizottsági kivonatok között. Gémesi György válaszában egyértelműen rögzítette, hogy ő a cégek felettese, ezért a polgármester dönt, a testület pedig szavaz. Mint említette, lényegtelen számára, hogy a felügyelőbizottság mit javasol, hiszen csak ő látja a működésüket, ezért ő javasolhat nekik jutalmat is. Az ellenzéki városatyák még azt is szerették volna megtudni, hogy a VÜSZI és az Erzsébet Királyné Szálloda felügyelőbizottsági ülésein egy – egy tag miért szavazott nemmel, ezért két fb tag jelenlétében, többség hiányában, csak elnöki elfogadással lett érvényes az állásfoglalás. A kérdést az ügyvezetőknek tették fel, akik hivatalból jelen vannak az fb-üléseken, így a nemmel szavazó tag indokát is ismerik. A válaszok helyett azonban a polgármester kérdőre vonta Török Sándort, hogy miért a nyílt testületi ülésen kérdez rá ezekre. Ezek szerint jelentéktelennek gondolták megosztani a vagyongazdálkodási követelmények betartatásában komoly felelősséget vállaló felügyelőbizottsági tag véleményét.
Ezek után csupán formai dolognak tűnik, hogy a beszámolót, a felügyelőbizottsági kivonatot és a jutalmazást egy határozatban rögzítették minden cég esetén, így egyetlen szavazattal kellett véleményt alkotni minden képviselőnek az adott témában.
Megkérdeztük
„Egy piaci vállalkozás tulajdonosaként alap feladatunk, hogy motiváljuk és ösztönözzük a cég vezetőjét.
Dönthetnénk másképp is, de amikor nincs egy alap elvárás a vezetővel szemben, akkor ez a kollégák felé is feszültséget szülhet. Azonban Gödöllőn az adófizetők pénzéből megy az osztogatás. Ha egy bevételt jelentő önkormányzati lakások bérleményéről is egy igen bonyolult képlet dönt, akkor – ha nem is hosszú távú ösztönző rendszerrel – minimum az adott évhez tartozó teljesítmény volumenhez legyen köthető a prémium!” Kolozs Csaba
„Egy felügyelőbizottsági tag felelősséggel járó szavazatát sokkal komolyabban kell venni, mint ahogy elnagyolta a város vezetése. Elvárható, hogy ezeket a véleményeket az előterjesztésekkel együtt a képviselők is lássák. Elfogadhatatlan, hogy a polgármester úr inkorrektségről beszél, amikor erre rákérdezek.” Török Sándor