Vidám, tavaszi hangulatot teremthetünk a színek kombinálásával. Bátran vegyíthetjük a pasztell és élénk színeket. Rendkívül mutatósak a kockás, csíkos, pöttyös, és virágos minták is.
A természetes hatást kedvelők növényeket felhasználva dekorálhatnak, például barkával, borostyán levéllel, mohával, eukaliptusszal, búzafűvel, rafiával. Rafiából fészek készíthető, melyben jól mutatnak a festett tojások.
Készítsünk húsvéti tojás füvet!
Amire szükségünk lesz: tojáshéj, virágföld, búza vagy fűmagok.
Vegyünk egy pár darab szép nagy tojást, majd a tetejét szedjük le óvatosan! Öntsük ki a belsejét, majd a félig üres tojáshéjat töltsük meg virágfölddel! Ezután szórjunk bele gyorsan növő magokat, ez lehet búza vagy fű! Szórjunk rá még kevés földet és óvatosan locsoljuk be a magokat! Tegyük a tojást világos helyre, és pár nap múlva kész a zöldellő húsvéti dekoráció! Tovább dekorálhatjuk szalagokkal, vagy a tojáshéjat is színesre festhetjük, hogy még szebb dísze legyen otthonunknak.
Húsvétkor, jópofa, látványos fogásokat, desszerteket, reggeliket, köreteket, előételeket készíthetünk apró trükkök segítségével. A finomságokat együtt is készíthetjük, mint a nyuszis muffin, húsvéti mézeskalács, nyúlkalács, répatorta. Nemcsak a gyerekek lelik majd örömüket a színes, vidám fogásokban, vendégvárónak is tökéletesek, és a locsolókat is meglephetjük velük.
A tojásfestés az ünnep elmaradhatatlan programja. Amíg mi és a nagyobb gyerekek a valódi tojásokat festjük, addig a kisebbek polisztirol (hungarocell) tojások festésével, matricázásával és húsvéti kifestő könyvvel hangolódhatnak az ünnepre. Az üzletek polcain széles kínálat tárul elénk a tojásfestékek és dekoráló anyagok terén is. Ha mégis a természetes anyagokat választjuk, segítségül felsoroljuk, hogy mely színeket, milyen természetes alapanyagokból nyerhetünk.
A természetes festékek elkészítésének alapreceptje:
Fél liter vízhez adjunk 4 evőkanál ecetet, ebben főzzük fel a színezőanyagokat! A színek erősebbek lesznek, ha forró színező oldatban festjük a tojásokat. A tojások szobahőmérsékletűek legyenek!
Halványzöld: apróra vágott spenót, petrezselyem levél, zöld búza, főzési ideje 30 perc
Sárga szín: őrölt kurkumapor, 15 perc a színezőlé főzése
Narancssárga szín: fél liter víz, 8-10 evőkanál pirospaprika őrlemény, főzési ideje 20-30 perc
Lila: cékla leve bármilyen formában, vagy lilahagyma buroklevelei
Kékes-lila: áfonyalé
Kék: apróra vágott vöröskáposzta, főzési ideje 30 perc
Vörösbarna: vöröshagyma buroklevelei, főzési ideje 30 perc
Sötétbarna: erősre főzött, majd lehűtött kávéban festhetőek a tojások.
Játszunk!
A legkedveltebb húsvéti játék a tojáskeresés, amely minden korosztály számára izgalmas feladat. A lehetőségektől függően kint és bent is játszható. Szabadban a fák, a bokrok vagy a kövek alatt, cserepekben elrejtett tojások, apróságok megtalálása játékossá és izgalmassá teszi az ünnepet.
Locsolkodás
Családok fenntartva a hagyományt és továbbadva gyermekeiknek, húsvét hétfőn hajnaltól izgatottan készülnek a locsolkodásra. A lányos háznál anyák és lányaik készülnek finom ételekkel, finomságokkal, szebbnél szebb tojásokkal, csinosan várják a locsolókat. Míg az apák fiaikkal elegánsan kora reggel elindulnak megöntözni az ismerős hölgyeket, asszonyokat, lányokat. Ilyenkor a frappáns locsoló vers fejében pirostojás a jutalom.
Mindenkinek kellemes húsvéti készülődést, a leányoknak sok locsolót, a legényeknek sok piros tojást kívánunk!
VZs