A cserkészélet alapját a 10 cserkésztörvény adja, ami keretbe foglalja a világ összes cserkészének gondolkodását, viselkedését, erkölcsi mércerendszerét.
A mozgalom ökumenikus, de az isten-hit meghatározó alapja, határozott irányt mutatva a fiatalok és régebb óta fiatalok lelki fejlődésének.
A cserkészek azonos korú, külön fiú és lány őrsökbe tömörülve élik életüket, heti rendszerességgel találkoznak az év során, majd az éves munka jutalmaként egy közös csapattáborban vesznek részt. Jellemzően 6 éves kortól lehet csatlakozni a cserkészmozgalomhoz, de vannak olyan csapatok, mint pl. a gödöllői 802. Szent Korona Cserkészcsapat, ahol ez a korhatár 10-11 éves kor (4. osztály).
Nagy hangsúlyt fektetnek a nevelésben a becsületre, bajtársiasságra, felelősségtudatra, önállóság, önbizalom fejlesztésére, az Isten, haza, embertárs, természet szeretetére, tiszteletére. Fontos törekvés a segítőkészség elmélyítése pl. napi jótettek formájában. Emlékszem, mint a magyarországi mozgalom újraalakuláskor 1989-ben avatott cserkész, hogy mennyi helyre vitt akkori parancsnokunk, Máthé Laci bá’ segíteni: temetőt, elhagyatott sírokat tettünk rendbe, kitakarítottuk a templom környékét, de szellemi táplálékot is nyújtottunk: az őrsömmel, évekig örvendeztettük meg a gödöllői Idősotthon lakóit karácsonyi dalcsokrainkkal. Ádventben pedig kitaláltam még tizenévesként, hogy élesszük újjá a betlehemezés hagyományát, elvíve sok gödöllői család otthonába a várakozás kegyelmét. Melegséggel tölt el, hogy ez a szép szokás a mai napig életben van csapatunkban, immár gyermekeink által táplálva a hagyományt. Jelenleg e gödöllői csapat a legnagyobb az országban, közel 400 aktív taggal büszkélkedve!
Ennyi lelkes fiatalt öröm csak nézni is…! Páran, régebb óta fiatal cserkészek -na, jó, szülők-, újra próbálunk valamilyen formában csatlakozni a csapat életéhez, így több, mint 3 éve lejárunk a táboraikba GH-ni (Gazdasági Hivatal, vagyis segítünk főzni). Nagycsaládos szülőként megható figyelni a cserkészek tábori, közösségi életét! Ők talán még fel sem fogják, hogy milyen hasznos tapasztalatokat gyűjtenek az életre, gyermekneveléshez, munkához, gyakorlatilag bármilyen felmerülő probléma megoldásához! Határozottan állítom, hogy ezekre a fiatalokra egy stabil társadalom pilléreit lehet alapozni, akik hívek cserkészköszöntésükhöz: „Jó munkát!” végezve, szüntelen készek a jóra: „Légy résen!”. Védik a kisebbet és az „Isten, embertárs, haza” hármasának szellemében élik életüket, melyet jobb kezükkel való tisztelgésükkel is kifejeznek, szeretetük jeleként pedig a szívükhöz közelebb eső, bal kezükkel üdvözlik cserkésztestvéreiket szerte a világon!
S.B.B.