Pál Ferenc plébános atya meghívására templom búcsúval egybekötött templomszentelésre gyűltek össze a hívek és a meghívottak. Gödöllőről a Szentháromság templom közösségét 5 család tagjai is képviselték. Az elmúlt évek során a gödöllői közösség több alkalommal is gyűjtött adományt a nemes célra, és több alkalommal látogatást is tettek Kézdiszentléleken, Kiskászonban. A templomszentelés napjára nagyszámú hívő érkezett a templom előtti kicsiny térre ahol a ceremónia kezdődött, melynek főcelebránsa a Gyulafehérvári Egyházmegye érseke Dr. Kovács Gergely volt, aki több mint 30 környékbeli pap koncelebrálásával ünnepelt.
A friss hidegben miséző atyák teljes papi díszben a régi templomból kivonulva mentek át az új templomhoz. Annak bejáratánál a kiskászoni egyháztanács elnöke, Marthi Géza köszöntötte az egybegyűlteket, és „Csiha Kálmán: Szeressétek a templomot” című versének elszavalása után plébános atya köszöntötte pár szóval érsek urat, aki ünnepélyesen megnyitotta a templom kapuit a hívek számára, ezzel pedig kezdetét vehette Krisztus urunk ünneplése a belső térben. A szentmisén az érsek először az oltártól kivonulva az épületet kívülről szentelte meg szenteltvízzel, majd a templomtérbe érkezve a templom falait belülről, a kereszttel megjelölt helyeken is megkente krizmával. Szentbeszédében pedig felidézte Árpád-házi Szent Margit életét és kiemelte a templom építésének és a hit erejének fontosságát: „Minden templomot az emberek hite hozott létre. Ez az Árpád-házi Szent Margitnak szentelt templom sem épülhetett volna meg az egyházközség híveinek és plébánosának áldozatos hite nélkül. Ragaszkodjanak a templomhoz. Nem elég fölépíteni, a templomnak gondját kell viselni, ehhez pedig sok anyagi áldozat is kell, de elsősorban hit.”
A szentmise végén a meghívott hivatalos vendégek rövid beszédeikkel emelték az ünnep fényét. Először Balogh Tibor Kézdiszentlélek polgármestere szólt a székelyek küldetéséről, aki kiemelte, hogy: „családjaink gyarapodása, gyermekeink, a jövő nemzedékek boldogulása, életünk biztonsága, nemzeti összetartozásunk mind olyan értékek, amelyeket csak együtt, és a kereszténység 2000 éves fundamentumán állva tudunk megvédeni és teljesíteni”.
Majd Kovászna Megye Tanácsának elnöke Tamás Sándor egy ajándék háromszéki székely zászlóval tisztelte meg a közösséget és biztatta a híveket az életben és a hitben való kitartásra.
Ezt követően a csíkszeredai magyar konzul Farkas Balázs szólt a hívekhez. Hankó Balázs az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára tolmácsolta Potápi Árpád nemzetpolitikáért felelős államtitkár üdvözlő sorait, melynek lényegét Tamási Áron gondolataival lehet összefoglalni: „egyedül a hit igazíthat el és az alkotás, amely a hitből nőtt ki. Hinni és eszerint cselekedni: ez a szerző szerint a káosz túlélésének kulcsa.”
Hankó Balázs a gödöllői közösség nevében is köszöntötte az ünneplő közösséget, aki az elköteleződést tartotta fontosnak: „meggyőződésem, hogy a hit és elkötelezettség segített abban, hogy a közösségeinken is túlmutató támogatások segítették, hogy ma együtt örvendhetünk ezen az ünnepen! Köszönjük, hogy ennek a csodának részesei lehetünk! Azt kívánjuk, hogy ez a hit és elkötelezettség vezesse tovább családjainkat és egész nemzetünket!”
Végezetül Pál Ferenc, a helyi plébános köszönte meg minden jó szándékú ember segítségét, aki bármilyen formában hozzájárult a templom építéséhez: „nagyon remélem, hogy ez a templom sokáig fog állni, és lesz hívő, aki a templomot megtölti, imádkozik itt, dicséri az Istent”.
A beszédek után, valamint a három himnusz eléneklését (pápai, magyar és székely) követően a helyi ízeket is felvonultató ebéddel folytatódott az együttlét. A test és a lélek így egységben feltöltődve tudta teljesíteni küldetését. A helyiek boldogsága megsokszorozódott az anyaországi vendégeik jelenlétében, melyek megerősödést és segítséget adnak mindannyiunk számára!
Bizton állíthatjuk, hogy az itt megtapasztalt hit és elkötelezettség az, mely a magyar nemzet jövőjének garanciája.
Fotók: Kocsis-Boldizsár János és Péter Attila